Національна служба здоров’я України закликає користуватися державною програмою «Доступні ліки»

Національна служба здоров’я України закликає користуватися державною програмою «Доступні ліки»

18.09.2023

У Львівській області цьогоріч було виписано 654 тис. електронних рецептів за програмою «Доступні ліки». За цим показником Львівщина займає одну з провідних позицій серед інших регіонів України.

Про це повідомила голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак під час зустрічі з головами територіальних громад Львівщини, присвяченій виконанню програми «Доступні ліки» в області.

«Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. З початку 2023 року мешканцями Львівщини погашено 561 тис. е-рецептів, тобто майже 86%. Це невисокий показник по країні. Загалом на програму «Доступні ліки» передбачено більше 4 млрд грн, з яких вже оплачено 500 млн грн», - зазначила Наталія Гусак.

Наталія Гусак повідомила, що Національна служба здоров’я України в 2023 році для мешканців Львівщини закупила медичних послуг на 10 млрд грн, з яких 7 млрд грн вже оплачено.

За словами голови комісії з питань охорони здоров'я та материнства Львівської обласної ради Анни Ярмоли, державна програма «Доступні ліки» дає можливість пацієнтам отримувати ліки безоплатно або з доплатою.

«Програма «Доступні ліки» робить ліки доступними для усіх українців, завдяки їй зменшується також навантаження і на місцеві бюджети. Закладам охорони здоров’я слід посилити роботу з інформування населення про можливості програми «Доступні ліки», адже вона постійно оновлюється і розширюється», - підкреслила Анна Ярмола.

Наразі за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати медичні препарати від:

- серцево-судинних захворювань;

- діабету 2 типу;

- цукрового та нецукрового діабету;

- бронхіальної астми;

- епілепсії;

- розладів психіки та поведінки;

- хронічного обструктивного захворювання легенів;

- хвороби Паркінсона;

- імуносупресивні препарати;

- тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові;

- знеболювальні для паліативних хворих.

Щоб почати отримувати «Доступні ліки», необхідно звернутися до відповідного лікаря:

- у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;

- для лікування розладів психіки та поведінки – до психіатра;

- лікування епілепсії – до психіатра або невролога; - для лікування нецукрового або інсулінозалежного діабету – до ендокринолога;

- при хворобі Паркінсона – до невролога;

- для отримання опіоїдних анальгетиків – до сімейного лікаря або лікуючого лікаря.

Пацієнти можуть отримати «Доступні ліки» в будь-якому населеному пункті, де є аптека чи аптечний пункт, які беруть участь у програмі реімбурсації. Такі аптеки мають на дверях наліпку «Тут є «Доступні ліки» або «+Інсулін» та розташовані в містах та селах. Знайти найближчу аптеку в селі або в місті можна на електронній мапі НСЗУ.

Загалом понад 14000 аптек уклали договір з НСЗУ та беруть участь у програмі реімбурсації. З них майже 2500 розташовані у селах та селищах міського типу. Перелік ліків, які входять у програму, можна знайти за посиланням.

З 1 квітня 2019 року Національна служба здоров'я України адмініструє програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» і напряму відшкодовує аптекам вартість відпущених пацієнтам ліків за рецептом.