Рак шийки матки: що варто знати та як запобігти захворюванню

Рак шийки матки: що варто знати та як запобігти захворюванню

18.01.2024

Рак шийки матки – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок. За статистикою, пік цієї недуги припадає на вік 40-45 років. У 2023 році на Львівщині виявили 202 нові випадки захворювань на рак шийки матки. Щороку ця хвороба забирає життя тисяч жінок у світі.

Про це йшлося сьогодні, 18 січня, під час брифінгу «Тиждень обізнаності про рак шийки матки. Вакцинація як метод профілактики», присвяченому Всесвітньому тижню обізнаності про рак шийки матки.

«З 202 нових випадків захворювань на рак шийки матки 88 – на першій стадії, 47 – на другій і, на жаль, 57 – на третій та четвертій стадіях», – розповів в.о генерального директора Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, депутат Львівської обласної ради Олег Дуда.

За його словами, минулого року лікарі Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру виконали:

- 54 радикальні пангістеректомії з видаленням матки, шийки матки, тканин навколо шийки матки та лімфатичних вузлів.

- 34 тотальних гістеректомії – видалення матки разом з шийкою без лімфатичних вузлів.

- 96 діатермоконізацій шийки матки – це органозбережна операція, лікарі видаляють лише частину шийки матки, після цієї операції жінка може народжувати дітей.


На жаль, недуга небезпечна тим, що на ранніх стадіях вона розвивається непомітно. І лише на пізніх стадіях майбутні пацієнтки починають відчувати неприємні симптоми.

Як повідомила в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська, в обласному бюджеті на цитологічний скринінг передбачено 1,3 млн грн і ще стільки ж на безплатну для пацієнток вакцинацію дівчаток від 9 до 18 років.

«Отримати безплатну вакцинацію можна в комунальному закладі Львівської обласної ради «Клінічний центр дитячої медицини» – Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр на вул. Дністерській, 27.

Закликаємо всіх лікарів не втрачати онконастороженості, пройтися по усіх профілактичних групах і групах ризику, викликати жінок на медичні огляди. А жінкам раджу не нехтувати своїм здоров’ям і вчасно звертатися до гінеколога, проводити скринінги й вакцинації. Це рятує життя», - підкреслила Наталія Літвінська.

Розвиток раку шийки матки: що впливає на появу захворювання?

Причиною розвитку раку шийки матки є вірус папіломи людини, який передається здебільшого статевим шляхом.
«Під час контакту з вірусом імунна система зазвичай намагається захистити організм. Але в частини жінок вірус може існувати та не проявлятись в організмі роками. Саме це сприяє процесу, який призводить до того, що деякі клітини шийки матки мутують і стають раковими», – розповіла завідувачка гінекологічного відділення № 2 Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Світлана Струк.
Лікарка зазначила, що в групі ризику – жінки, які курять, рано починають статеве життя, мають багато статевих партнерів, приймають оральні контрацептиви або мають знижену імунну систему.

Лікування раку шийки матки

Залежно від стадії недуги лікування раку шийки матки буде відрізнятись. Наприклад, якщо на першій стадії буде достатньо хірургічного втручання, то на пізніших стадіях лікарі можуть запропонувати пацієнтці ще й хіміо- або променеву терапію. А от на занедбаних стадіях лікарі, на жаль, уже не завжди зможуть підібрати ефективного спеціального лікування. Зазвичай на останніх стадіях фахівці надають лише симптоматичне лікування, тобто намагаються полегшити стан пацієнтки. Тому дуже важливо вчасно діагностувати захворювання і якомога раніше звернутись за допомогою до лікарів.
Світлана Струк зауважила, що коли хвороба вже прогресувала, у жінки можуть проявлятися перші симптоми: біль у попереку або внизу живота; біль під час або після статевого акту; незрозумілі виділення з неприємним запахом; кровотеча.
«Якщо ви відчули один із цих симптомів, варто одразу звернутись до лікаря. Він скерує вас на відповідні обстеження й у разі потреби призначить необхідне лікування», – сказала Світлана Струк.

ПАП-тест допоможе вчасно виявити недугу

Найефективніший спосіб виявити рак шийки матки на ранній стадії – регулярний ПАП-тест (цитологічний аналіз). Це мікроскопічне дослідження біоматеріалу, який беруть із шийки матки. Він показує стан клітин слизової оболонки каналу шийки матки. Проводять такий аналіз для виявлення патологічних змін і своєчасної діагностики раку шийки матки. Лікарі радять робити ПАП-тест кожній жінці після 21 року, раз у 3 роки. Крім цього кожного року варто відвідувати гінеколога.
 

Як зменшити ризик захворювання на рак шийки матки?
Зменшити ризик захворювання на рак шийки матки може вакцинація від вірусу папіломи людини. В Україні зареєстровані дві вакцини, які можна використовувати для щеплень проти цього вірусу.
Найчастіше вірус папіломи людини виявляють у 25 років. Саме тому вакцинацію рекомендують робити до початку статевого життя.

За словами генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, депутатки Львівської обласної ради Наталії Іванченко, найкраще починати щеплення у віці 9 років, тоді його рекомендують ввести в організм лише двічі з інтервалом 5-6 місяців. З 15 років вакцинацію рекомендують проводити вже тричі. Повторно після цього вакцинуватися непотрібно.
«Вакцинами Львівщина забезпечена, вони є безпечними та ефективними, а хвороби небезпечні й підступні та можуть забирати життя», - акцентувала Наталія Іванченко.

За словами фахівців, на жаль, в Україні вакцина від вірусу папіломи людини наразі не занесена до Національного календаря профілактичних щеплень. Все ж на Львівщині вакцинувати дівчаток до 14 років можна безплатно.
Щоб дізнатися про наявність вакцини та як пройти щеплення, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря. Він скерує вас до «Клінічного центру дитячої медицини» – Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр на вул. Дністерській, 27 у Львові.