Депутати облради ухвалили звернення щодо надання громадам можливості здійснювати окремі функції адміністрування місцевих податків i зборів

Депутати облради ухвалили звернення  щодо надання громадам можливості здійснювати окремі функції адміністрування місцевих податків i зборів

30.03.2023

Львівська обласна рада звернулася до Верховної Ради, Кабінету Міністрів та  Державної податкової служби України щодо наділення органів місцевого самоврядування окремими функціями адміністрування місцевих податків і зборів, які стягуються на їх територіях, з відповідним внесенням змін до Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Депутати наголосили, що місцеві податки i збори є одним із основних інструментів соціального та економічного розвитку громади. А самостійність та ефективність місцевого самоврядування в значній мірі визначається здатністю наповнювати власні бюджети за рахунок податкових джерел.

«Стаття 143 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування встановлюють місцеві податки та збори, а в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що місцеві бюджети мають бути достатніми щодо здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм законом повноважень для забезпечення мешканців відповідних громад якісними публічними послугами. В умовах післявоєнної відбудови України питання достатності місцевих бюджетів буде особливо актуальним.

Формування значної частини власних доходів місцевих бюджетів знаходиться у прямій залежності від того, наскільки ефективно органи місцевого самоврядування зможуть організувати весь комплекс робіт з запровадженню та мобілізації місцевих податків і зборів. Водночас для органів місцевого самоврядування не передбачено повноважень щодо впливу на процес повноцінного стягнення цих податків, оскільки всі етапи адміністрування податків здійснюються органами державної влади, зокрема Державною податковою службою України. 

Одними з вагомих місцевих податків, які можуть приносити значні суми доходів у місцеві бюджети  є майнові – податок на нерухоме майно і земельний податок та орендна плата за земельні ділянки. Важливим фактом щодо залучення цих податків  є формування та наповнення кадастру нерухомого майна та земельних ділянок, що підлягають оподаткуванню, виявлення та облік об’єктів житлової, нежитлової нерухомості, безгосподарського майна, за які не нараховуються та не сплачуються майнові податки, комунікація з боржниками.  

Враховуючи мотивацію щодо наповнення дохідної бази місцевих бюджетів, на сьогодні низка громад Львівщини самостійно сформувала відповідні бази даних для сплати зазначених майнових податків  і передала їх до територіальних податкових органів, однак оновлення облікових реєстрів відбувається надто повільно і, відповідно, місцеві бюджети втрачають можливості наповнення дохідної бази.

Вважаємо, що влада на місцях вже довела свою спроможність протистояти складним викликам сучасності і може нести відповідальність за надходженням та використанням власного податкового потенціалу шляхом виконання окремих функцій з адміністрування майнових місцевих податків, які стягуються на її території, зокрема: прийняття та облік місцевих  платників майнових податків, забезпечення своєчасності і повноти перерахування цих податків і ведення їх обліку. 

Зважаючи на викладене, а також з метою розвантаження роботи територіальних органів Державної податкової служби України, ми, депутати Львівської обласної ради, звертаємося до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Державної податкової служби України щодо наділення органів місцевого самоврядування окремими функціями стосовно адміністрування місцевих податків і зборів, які стягуються на їх територіях,  з відповідним внесенням змін до Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів. 

Упевнені, що на даному етапі децентралізації надання громадам можливості здійснювати окремі  функції стосовно адміністрування місцевих податків і зборів значно підвищить їх бюджетну спроможність, відповідальність  як жителів громади, так і місцевого бізнесу стосовно сплати усіх визначених законодавством відповідних платежів», - йдеться у зверненні.