До 80-річчя відомого у всьому світі українського митця Анатолія Криволапа Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького спільно з ГО «Музей авангарду» презентували виставковий проєкт «Першообрази».
Відкриття виставки відбулося вчора, 7 травня. Художник є майстром українського нефігуративного живопису й належить до кола митців, чиї практики формують репутацію українського мистецтва у світовому контексті.
В експозиції представили близько 60 живописних творів різних періодів творчості митця — від ранніх експериментів до зрілих композицій.
Відвідувачам пропонують поглянути на творчість художника крізь призму пошуку первинного образу — того, що передує формі та визначає її сутність. Тут поєднали нефігуративний живопис різних періодів із сакральним досвідом митця — іконами, створеними під час розпису храму в Липівці на Київщині.
Окремий акцент — мультимедійний проєкт «ХРАМ», присвячений церкві Покрова Пресвятої Богородиці в Липівці, пошкодженій внаслідок обстрілів у 2022 році. Виставка розгортається як діалог між творенням і руйнуванням, пам’яттю та відновленням, наголошуючи на незнищенності образу, навіть у час війни.
«Проєкт порушує питання спадковості художнього мислення: від візантійської ікони, що вже містила у собі елементи абстрактного бачення, через радикальні пошуки авангарду до сучасної практики Криволапа. У його творчості цей рух ніби замикається — колір, звільнений у нефігуративному живописі, повертається до сакрального образу, набуваючи нового, актуального звучання. «Першообрази» — це виставка про витривалість образу, який здатен існувати поза часом, трансформуючись, але не зникаючи», — каже куратор проєкту, почесний академік НАМ України Юрій Комельков.
Від імені Львівської обласної ради автора виставки та присутніх привітала депутатка облради Ореслава Хомик.
«Подія, на яку Львів чекав довго, а саме 10 років, переконана — світового рівня, адже автор — живий класик українського мистецтва.
Його роботи — це справжній маніфест сучасної української ідентичності в кольорі. Осяйні Ангели на полотнах заворожують: перед ними хочеться зупинитися і молитися», — наголосила депутатка.
Ореслава Хомик побажала митцю невичерпного натхнення та нових творчих звершень.
Виставка «Першообрази» триватиме у Національному музеї імені Андрея Шептицького до 14 червня 2026 року.
Довідково:
Анатолій Криволап – відомий український живописець, творчість якого набула визнання та неодноразово привертала увагу провідних інституцій і колекціонерів. У цьому сенсі Анатолій Криволап належить до вузького кола художників, чиї практики формують репутацію українського мистецтва у світовому контексті. Цьогоріч митцю виповнюється 80 років, і він продовжує свою мистецьку діяльність.
















